طبیعت، سلامتی و سرزندگی
 
عشق سیمرغی است کو را دام نیست

در این سایت می توانید مطالعه فرمایید

چند روش سریع درمان خانکی برای مسمومیت غذایی

همه ما روزی مسمومیت غذایی را تجربه کرده ایم. ممکن است هر جای گرفتار  این مشکل شویم . در دل طبیعت که به یک پیک نیک لذت بخش رفته ایم و یا در بیرون شهر و گاهی اوقات از خوردن غذا های  که به شکل افسونگری آلودگی خود را در ظاهری پر فریب پوشانده اند.

همه ما حداقل یک بار درد معده و استفراغ و تهوع ناشی از مسمویت غذایی را تجربه کرده ایم  و گاهی چند روزی گرفتار این مشکل آزاردهند بوده ایم .
مسمویمت غذایی می تواند از خفیف و جزیی تا شدید  خود نمایی کند. می تواند با علایمی شامل درد شکم. اسهال و تهوع و استفراع همراه سردرد  با سبکی سر و کم آبی  خود را نشان دهد . با توجه به ماهیت مسمویت غذایی همیشه می توان با درمان های نگهدارنده و در منزل برای آن چاره ای اندیشید . هر چند نمونه های شدید مسمومیت غذایی و  بیماریهای عفونی شدید نیاز به درمانهای آنتی بیوتیک و حتی بستری در بیمارستان دارد که مسلما در این مقاله با این گروه کاری نداریم.
 لیست زیر بعضی داروهای خانگی است که برای   مسمومیت غذایی می تواند بسیار مفید باشد . اینها از همان داروهای است که در قفسه داروهای مادربزرگ ها پیدا می شود .

زنجفیل :


زنجفیل یک افزودنی و مزه دهنده به غذا ها و شیرینی ها ست. علاوه بر این یک داروی خانگی برای  انواع مشکلات گوارشی است .
استفاده از یک قاشق غذا خوری از عسل به همراهی چند قطره از  عصاره زنجفیل و یا دم نوش آن به همراهی عسل می تواند التهاب و درد های گوارشی  را کم کندزیره سبز:


این دانه گیاهی آرم بخشی برای التهاب های معده است . کاهش دهنده دردهای آن و  کمکی بسیار خوب برای درمان التهاب های معده و روده است

یک قاشق غذا خوری آن را سابیده و به سوپ رقیق شده خود بیافزایید و لذت ببرید. استفاده از دم نوش زیره سبز کوبیده شده هم کمک کننده است.


                        ریحان:


 ریحان نیز یکی از درمانگران عالی مشکلات التهابی  معده و گلو ست.  برگ آن را بفشارید و شیره آن را داخل یک قاشق غذا خوری عسل ریخته و میل کنبد و اثر آن را طی یکی دوساعت بعد ببینید.
دم نوش نعناع:


نعناع را در قوری ریخته و دم نوش سازید. و نوش جان کنید. کرامپ و دردهای گوارشی کم می شود . همچنین می توانید روغن نعناع را به روی شکم بمالید. نشانه ها در کوتاه زمانی ناپدید می شود                     موز :


موز منبع مفیدی از پتاسیم است. به شکل حیرت انگیزی در بازگشت و بهبود مشکلات ناشی از مسمومیت غذایی کمک می کند. یک سیب و موز را بکوبید و یا فقط موز را له نموده و میل کنید
سیب :


 همانطور که ریفلاکس و سوزش سر دل را کم می کند به بهبودی علایم مسمومیت غذایی کمک می نماید . حاوی آنزیم های است که از رشد باکتری های عامل اسهال و درد معده جلوگیری می کند.سرکه سیب.


پوششی است بر روی مخاط روده و معده. و همچنین محیط را برای رشد باکتری ها، نامساعد می کند.

لیمو:


اسیدتی آب لیمو شیرین از بین برنده باکتری های عامل در مسمومیت های غذایی است
آب لیمو را گرفته وبا اضافه کردن کمی شکر به آن همچون داروی شفا بخش بنوشیدش
آب :

بسیار مهم است که در این موقع خودمان را خوب هیدراته نگه داریم – آب بدن تامین نماییم – بدن آب زیادی از دست داده و به آن بسیار نیازمند است. همچنین تامین آب موجب می شود که توکسین ها بهتر رقیق شده و دفع شوند.
   - 
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 16 آبان1391 توسط ابوالقاسم ابراهیمی

عجب میوه ای است انگور!

به خوشه های زیبا و دانه های رنگ رنگ که نگاه می کنی لذت می بری.  انواع مختلف انگور در دنیا وجود دارد. در تاکستان که قدم بزنی دلت غنج می ره تا از خوشه بچینی و در دهانت بندازی. اما جالب این جاست که این میوه  فوق العاده که هم مومنین و هم کافرین !! به آن احترام می گذارند از موقعی که هنوز نارس است ( غوره ) تا زمانی که رسیده است ( انگور) و موقعی که پس از رسیدن  روی درخت مانده ( مویز ) و یا انگور خشک شده بر روی زمین ( کشمش) خوردنی و خواستنی است.

افشره و آب این میوه هم هنگام نارسی، آب غوره ی ترش می شود و هنگام رسیدن، آب انگوری گوارا.  اگر آن را در کوزه بریزی تا بماند، سرکه ی ترش می شود و یا شرابی تلخ.

در همه حالی انگور طرفداران خود را دارد.

گستردگی کشور های که در آن انگور به عمل می آید جالب است و البته گستردگی استفاده از انگور و دیگر محصولاتش هم چشمگیر است. ده کشور برتر تولید کننده انگور تا سال 2009 بر اساس اعلام نظر سازمان جهانی خواربار (FAO)  به ترتیب ایتالیا ، چین ، آمریکا، فرانسه ، اسپانیا، ترکیه ، ایران، آرژانتین ، شیلی و هند هستند.

در ایران  مناطق زیادی زیر کشت انگور هستند اما استانهای فارس، خراسان، آذربایجان شرقی و غربی، قزوین، همدان و زنجان بیشترین حجم تولید انگور را دارا هستند.
انگور  و آب انگور :
 نام علی این گیاه VITIS VINIFERA است و گیاهی بوته مانند است که رونده و دارای پیچک است. به روش خواباندن ازدیاد پیدا می کند و در هر کشوری که دارای گرمای هوای بین 15 تا 40 درجه سانتی گراد باشد رشد کرده و میوه می دهد.

انگور بر اساس به دو نوع با و بی دانه تقسیم می شود و با توجه به رنگ آن سرخ ، سیاه ، زرد  و سبز  انواع مختلف دارد. در ایران انواع مختلف انگور  از قدیم معروف بوده . انگور کشمشی،  شاهانی ، یاقوتی ،عسگری، ریش بابا ....
با توجه به تنوع و گستردگی تولید در ایران و جهان میوه ای است که در همه جا استفاده می شود . در خبر است که آن را همراه انار و سیب و خرما میوه ای بهشتی می نامند.
75 درصد انگور آب است . در هر 100 گرم از انگور می توان :
1.3 گرم پروتئین  و 20 گرم کربوهیدرات  12 میلی گرم کلسیم ، 3 گرم سدیم، 175 میلی گرم پتاسیم  0.4 میلی گرم فسفر و همینقدر آهن  دارد . این میوه دارای ویتامین های از قبیل VIT A, B1, B3 ,C  است
برای انگور خواص زیادی برشمرده اند. عاشقان طب سنتی درمان بسیاری بیماری ها را با آن انجام می دهند . برای رژیم گرفتن هم چاقی و هم لاغری این میوه ی بهشتی را توصیه می کنند. صبح ناشتا از انگور ترش و فقط انگور ، لاغر کننده و انگور شیرین همراه غذا چاق کننده است.
انگور آنتی اکسیدان و ضد سرطان است ، حاوی املاح و ویتامین است . با توجه به مقدار قابل توجه پتاسیم می تواند در کمبود آن کمک کند و البته برای بیمارانی که از داروهای نگهدارنده پتاسیم (بعضی دیورتیک های کاهنده فشار و درمانگر نارسایی قلبی) استفاده می کنند می تواند مضر باشد.
انگور میوه ای شیرین و دلپذر است. اگر دچار دیابت نباشیم خوردن روزانه آن عالی است . مالیدن انگور به صورت موجب شفاف شدن پوست شده و صورت را نورانی می کند.
انگور برای یبوست، درمان خوبی است.اما مصرف زیاد انگور مسهل و نفاخ است.
تسکین درد و غم و اندوه را هم به انگور نسبت می دهند. می گویند حضرت نوح بعد از پایان طوفان با دیدن اجساد مردگان غمگین شد و خداوند به او دستور داد انگور بخورد تا غم و اندوهش فروکش کند.( پس بیخود نیست که آب انگور- حالا کمی تخمیر شده باشد !!! - با غم و اندوه مبارزه می کند)
خوردن انگور همراه با آب و یا همراه میوه های دیگر ،نفاخ است و مشکلات گوارشی ایجاد می کند.
مصرف مدوام و مرتب انگور مشکلات کلیوی ایجاد کرده و می تواند عاملی برای سنگ کلیه باشد.

طبیعی است که آب انگور همه خواص انگور را داشته باشد. بخصوص اینکه همه پوست و گوشت انگور در آب انگور وجود دارد. نوشیدن زیاد آب انگور همان معایب انگور را داراست .

غوره و آب غوره:
میوه نارس انگور است. ترش و لذیذ. به طور سنتی در آشپزی ایرانی از آب غوره برای ترش کردن خورش استفاده می شود. البته در سالاد به عنوان چاشنی هم استفاده دارد. دانه های ترش غوره برای ریختن داخل بعضی خورش ها کاربرد دارد.
آب غوره می تواند نقش چربی سوز را بازی کند. خارش کف پا و کف دست با مالیدن آبغوره به طور معجزه آسای بهبود پیدا می کند. قرقره آبغوره خارش دهان و التهاب لثه را بهبود می دهد.

می توان آب غوره را جوشانده و غلیظ کرد تانگهداری آن آسان تر شود.

مویز:
در تاکستان کشاورز بعضی از انواع انگور را برای به دست آوردن مویز انتخاب می کند. وقتی انگور خوب رسید در حالی که هنوز خوشه ها بر روی درخت است آنها را با پارچه ای تمیز می پوشاند که خوراک پرندگان نشود. انگور بر روی درخت مانده و آب خود را از دست می دهد، خشک و چروکیده می شود. و حاصل آن محصولی است به نام مویز.
جالب این است در طب ابوعلی سینایی غوره سرد و مویز گرم است. ضرب المثل معروف ( با یک غوره سردش می شه و با یک مویز گرمش ) از همین طبع دو گانه این دو محصول به دست آمده است.
مویز برای کودکان در حال رشد و برای سالمندان ماده ای مغذی و معجزه گر است. در واقع مویز یک  مولتی ویتامین طبیعی است.
مویز حاوی اسید چرب خوب (امگا 3 و 6)  است و ضد سرطانی طبیعی است. برای دیابتی ها که علاقه به دریافت ویتامین به اندازه کافی هستند توصیه می شود چای خود را با یکی دو حبه مویز میل کنند . هر چند قند غالب در مویز از نوع فرکتوز است اما انواع دیگر دی ساکارید را همراه خود دارد ، به همین دلیل دیابتی ها در خوردن آن نباید زیاده روی کنند ( هر چند زیاده روی در هر چیز و برای هر کس زیان آور است).
برای اینکه بعد ها به آلزایمر دچار نشویم استفاده مویز روزانه توصیه ای مناسب است.
بهترین کار این است انواع مغز ها که در خشکبار دیده می شود ( گردو ، بادام ، پسته، فندق، مویز، دانه های روغنی مثل آفتاب گردان) هر کدام چند عدد به عنوان میان وعده استفاده شود.

شاعر می گوید {دل عاشق به پیغامی بسازد ..... ریاضت کش به بادامی بسازد} من می گویم که ریاضت کش به مویزی بسازد. توصیه می کنم در زمان قحطی و خشکسالی و احیانا جنگ اگر خواستیم چیزی نگهداری کنیم که زندگی ما را نجات دهد حتما مویز یکی از آن ها باشد.

کشمش:
اگر انگور رسیده را چیده و در برابر خورشید قرار دهیم تا خشک شود کشمش حاصل می گردد. مثل همه چیز های متقلبانه کشمش های هم در بازار هست که در برابر نور خورشید خشک نشده اند. یعنی انگور با مواد صناعی خشک می شود.
خشک شدن در برابر خورشید موجب از دست رفتن آب انگور شده و در نتیجه مقدار مواد غذایی در کشمش به نسبت حجم آن بیشتر می شود.

کشمش هم در آشپزی استفاده می شود. و همچنین در آجیل به عنوان خشک بار .
کشمش مثل خلف خود انگور دارای انواع ویتامین های B است . آنتی اکسیدانی است ضد سرطان و ضد پیری.
با توجه به اینکه کشمش حاوی Vit D است برای پوکی استخوان مفید است.
کشمش علاوه بر مصارف فوق برای سرکه گذاشتن هم کاربرد دارد. و صد البته که در تولید شراب و الکل هم کشمش کاربرد دارد.


سرکه انگور:
در واقع تولید سرکه حاصل فعالیت دو نوع مخمر بر روی مواد قند دار است. یک نوع قند را به الکل تبدیل کرده و نوع دوم الکل را به اسید استیک.
در واقع سرکه محلول اسید استیک 5 تا 10 درصد است.
روش سنتی تولید سرکه انگور این است که انگور را له کرده و افشره آن را می گیرند( با توجه به تمایل می توان آن را صاف کرد و یا با ناخالصی ها داخل کوزه ریخت) . مقداری سرکه آماده داخل کوزه می ریزند و بعد از حدود 3 هفته سرکه به دست می آید.
سرکه از قدیم در طب سنتی طرفدار داشته است. برای از بین بردن بعضی انواع باکتری ها کاربرد دارد . در طب سنتی ترکیب مناسبی از سرکه و عسل ( سرکه انگبین - سرکنگبین - سکنجبین) کاربرد داشته.
در نزد ایرانی ها خوردن کاهو سرکه در روز سیزده بدر ارج و قرب خاصی دارد که هنوز با توجه به از بین رفتن بسیاری از عادات ، هنوز مردم آخرین روز عید را با خوردن کاهو سرکه پایان می دهند

شراب:
یکی از محصولات انگور و کشمش است . از قدیم الایام می دانستند که می توان با انگور مایعی شادی افرین و سرخوشی افزا ساخت. در تاریخ اگر رد آن را بگیرید به زمانهای بسیار دور خواهیم رسید. البته داستان شراب ( الکل ) در صفحه ای دیگر آمده است.
                             


برچسب‌ها: ویتامین, امگا 3, آنتی اکسیدان


   - 
نوشته شده در تاريخ شنبه 19 آذر1390 توسط ابوالقاسم ابراهیمی
چند سوال در مورد سرماخوردگی

ایـن روزهـا تـوی اتـوبـوس ، تـاکـسی، مـدرسـه دانـشگاه و یا اداره صدای که از همه بیشتر به گوش می رسد. فین فین دماغ هاست. البته سرفه و عطسه هم تا اندازه ای بگوش می رسد. و شاید هم صدای خالی کردن ترشحات بینی با سبک و سیاق ایتالیایی هم در بعضی جا ها بگوش برسه.


آن چیزی که به نام بیماری سرماخوردگی معروف است و ما آن را با علایم آبریزش بینی ، گرفتگی بینی و سـرفه و عطسه و... می شناسیم به واسطه تعدادی از ویروس ها( حدود 250 نوع ویروس) منتقل می شود. دارای دوره ی کوتاه چند روزه است و بعد از اینکه دوره اش تمام شد خداحافظی می کنه و فقط خاطره دردناک و سرخی و پوسته پوسته شدن بینی را برای بعضی ها به جا می گذاره( از بس دماغ خودش را گرفته سرخ شده)

سرما خوردگی به سهولت منتشر می شود. هرچقدر هم مواظب باشی که با افراد سرماخورده روبوسی نکنی ، دست ندی و... اما یهو تو اتوبوس یکی از کسانی که ایستاده عطسه ای می کنه و البته از دیگران عذرخواهی می کنه اما ویروس کوچولو  توجه ای به عذرخواهی نکرده و وارد بدن شما می شود و آنگاه دیگران هستند که مواظبند  تا با شما روبوسی نکنند و یا دست ندهند و ....

آیا سرماخوردگی و آنفولازا  یکی هستند؟
-------------------------------------------------------------

آن چیزی که ما به آن سرما خوردگی می گوییم با بیماری کمی جدی تری به نام آنفولازا تفاوت اساسی دارد و روش درمانی متفاوتی را هم طلب می کند. هر چند عامه مردم با بروز علایم سرماخوردگی تصور می کنند که آنفولازا شده اند باید برای این دو تفاوتهای قایل شد. با توجه به اینکه هر دو بیماری علایمی در دستگاه تنفسی ایجاد کرده و از طریق ویروس منتقل می شودند ، شاید سخت باشد که آن دو را یکی ندانیم. آنچه مسلم است این دو بیماری متفاوت و با درجه خطر متفاوت هستند.
سرماخوردگی با علایمی نظیر  گرفتگی بینی ، آبریزش بینی ، سرفه ، گلودرد، تب خفیف  خود را نمایان می کند در حالی که آنفولازا علاوه بر آن با تب بالا ، لرز، درد بدن و خستگی همراه است.

وقتی به  سرماخوردگی مبتلا شدیم چه کار کنیم؟

-------------------------------------------------------------------------

در واقع برای افراد سالم ( عدم حضور بیماری زمینه ای) به دلیل سرماخوردگی نیاز به ویزیت دکتر نیست. فقط کسانی که مبتلا به بیماری های مزمن هستند ( فشار خون، بیناری قلبی، دیابت و ....) و یا در حالتی که علایمی به جز سرماخوردگی هم بروز کرد نیاز به بررسی پزشکی وجود دارد.

هنگام بروز سرماخوردگی با نوشیدن مایعات فراوان موجب تامین آب بدن شده و مانع از افزوده شدن بیماری دیگر خواهیم شد. البته از نوشیدنی ها کافین دار مثل قهوه و چای و کولا پرهیز کنید.

هر چند فرد بی اشتها می شود ، خوردن سوپ مرغ به دلیل سهولت در هضم خوب است. غذای سبک مثل سوپی که حاوی مرغ یا ماهی همراه با کمی برنج و سبزی است کمک می کند.

بخور با بخار برای رفع گرفتگی بینی خوب است. اگر یکی دو قطره منتول ( عصاره نعناع) در دستگاه بخور بریزیم برای باز کردن مسیر تنفسی عالی است.

خوردن دم نوش زنجفیل برای سرماخوردگی کمک فراوان می کند. شیر گرم و عسل  هم خوب است.

از خوردن نوشیدنی ها خنک و بخصوص الکلی طی مدت سرماخوردگی پرهیز کنید. هر چند به نظر می آید که فرد سرماخورده اشتهای برای نوشیدن الکل ندارد.

استفاده از داروها در سرماخوردگی
-----------------------------------------


با توجه به اینکه در سرماخوردگی تب خفیف است و همین مقدار تب خودش به عنوان عاملی که موجب مرگ ویروس می شود عمل کرده و موجب بهبودی فرد از شر ویروس سرماخوردگی می شود استفاده از داروهای ضد تب مثل آسپرین چندان منطقی به نظر نمی آید. بخصوص اینکه پزشکان برای بیماران خردسال و کهنسال سرماخورده به هیچ وجه آسپرین تجوز نمی کنند ( همه ما از  Reye's syndrome  می ترسیم).


استفاده از قطره بینی نرمال سالین معجزه گر است. بینی را باز نگه داشته و ترشحات به راحتی تخلیه می شود. بعضی هم خود سرانه از قطره بینی مثل فنیل افرین استفاده می کنند. به نظر من خطرش بیشتر است. بخصوص اینکه با ریختن این قطره در بینی حس تنفسی بهتر است و فرد تمایل به استفاده آن دارد بی خبر از اینکه استفاده بدون مجوز آن موجب از بین رفتن مخاط بینی است که خود بیماری به مراتب بزرگ تر و مهیب تر از سرماخوردگی است ( تمام سال حس سرماخوردگی خواهیم داشت)

استفاده از ضد احتقان ها که بدون نسخه هم به فروش می شود( مثل آنتی هیستامین دکونجستانت)  در کم کردن التهاب و احتقان بینی کمک کننده است. اما هیچ گاه از این ضد احتقان ها بیش از 2-3 روز استفاده نکنید. آسیب آن بیشتر از نفعش خواهد بود

برای رفع گلودرد قرقره آب ولرم و نمک عالی است.

برای سرفه هم نیاز به دارو نیست. چون اساسا سرماخوردگی سرفه اش خفیف بوده و آزار دهنده نیست. استفاده از روش های سنتی برای رفع سرفه سرماخوردگی خوب است.

اثر  Vit C  در سرماخوردگی در مطاله های مختلف مورد ارزیابی قرار گرفته است. اینکه آیا این ویتامین موجب درمان سرماخوردگی می شود اثبات نشده ولی اثر بخشی ویتامین سی در کوتاه کردن دوره بیماری و کم کردن آزار و اذیت بیماری اثبات شده است. مرکبات سرشار از Vit C هستند اما بعضی ها دلشان می خواهد از قرص جوشان استفاده کنند که هر قرص یک گرم ویتامین سی دارد. حواستان باشد که از قرص مکیدنی ویتامین سی زیاد استفاده نکنید که التهاب مخاط دهان ایجاد می کند.

بالاخره بریم دکتر یا نه؟
----------------------


که گفتم سرماخوردگی نیاز به دکتر ندارد. و خود ویروس ها هم به آنتی بیوتیک نیاز ندارند. اما گاهی اوقات به دلایل زمینه ای بیماری های باکتریال بر روی سینوس ها و یا گوش سوار شده و علایم بیماری عفونی گوش و سینوس ایجاد می کند. که نیاز به بررسی پزشکی و استفاده داروهای ضد باکتری دارد. 
با بروز علایمی عفونت گوش مثل تب بالا ، درد و حس پی در گوش
یا
با بروز علایم عفونت سینوس ها مثل سردرد ، حس پری در صورت و فشار و درد در صورت
به پزشک مراجعه نماید تا گوش و سینوس ها معاینه شده تا در صورت لزوم داروی مناسب تجویز شود


پیشگیری از سرما خوردگی

--------------------------------

هر چند در بالا گفتم که هر چقدر مواظب باشی ویروس سرماخوردگی وارد بدن خواهد شد. پس پیشگیری این نیست که مانع ورود ویروس شویم بلکه بهترین راه این است که اگر ویروس وارد شد موجب بروز علایم نشود.
استفاده از مواد غذایی حاوی Vit A مثل سبزی های با رنگ سبز تیره و همچنین مواد حاوی  Omega3 مثل ماهی آزاد می توان سیستم ایمنی را تقویت کرد.
ورزش های ایروبیک نظیر پیاده روی ، شنا و .. در تقویت سیستم ایمنی بسیار مهم است. فرد ورزشکار ممکن است به ویروس آلوده شود ولی علایم خفیف خواهد داشت و دوره بیماری کوتاه تر خواهد شد.
اما در زمان شیوع سرماخوردگی ، شستشوی دست بسیار مهم است . بعضی از سرماخورده ها در دستهای خود سرفه و عطسه می کنند و دست خود را به هر چیزی می زنند ( دستگیره در تاکسی، میله و صندلی اتوبوس ، کیبرد و موس توی کافی نت و.... ویروس تا ساعت ها زنده می ماند) و با این روش ویروس را به دست های شما منتقل می کنند. شما هم با مالش چشم و صورت خود ، خویشتن را بیمار می نمایید.
پس دست ها را با آب و صابون بشویید. اگر به آب و صابون دسترسی ندارید با استفاده از ژلهای الکل دار دست خود را بشویید( از داروخانه بخرید و در کیف خود بگذارید).
دست خود را به چشم و دهان خود نمالید.
با گرفتن دستمال کاغذی در جلوی دماغ و دهان عطسه و سرفه کنید. اگر دستمال کاغذی ندارید ، آرنج خود را خم کرده و داخل آرنج عطسه و سرفه کنید.

اگر بیماری زمینه ای دارید در فصل شیوع سرماخوردگی در مکان شلوغ و با ازدهام جمعیت قرار نگیرید.


آیا سرما خوردگی به سرما ربط داره؟
-------------------------------------------


سرماخوردگی به دلیل ورود ویروس و عامل بیماری در بدن بروز پیدا می کند و ربط آن به سرما بر اساس باورهای غلط پیدایش یافته . در واقع اسم این بیماری در قدیم سرما سرما شدن بوده است. حضور در سرما بدون ورود عامل بیماری شاید موجب بیماری های دیگری شود اما سرماخوردگی ایجاد نمی کند. سرما برای بعضی بیماری ها مثل آستم خوب نیست و موجب ایجاد علایم می شود، اما در سرماخوردگی اینطور نیست. بروز سرماخوردگی بعد از حضور در سرما یک تصادف و همزمانی با ورود ویروس است.

چرا بچه ها اینقدر سرما می خوردند؟
-----------------------------------------------------

دلایل عمده این است که بچه مثل بزرگسالان رعایت بهداشت شخصی نداشته. معمولا در سرفه و عطسه در دستمال کاغذی بی توجه هستند . فعال تر هستند و تعداد تنفس آنها بیشتر از بزرگسالان است ، پس هوای بیشتری وارد ریه شده و احتمال ورود ویروس در بدن آنها بیشتر است. معمولا بیماری بچه ها شدید نبوده و به استراحت نیاز ندارند و به همین دلیل به عنوان یک عامل خوب انتقال بیماری هستند. به همه این دلایل بچه بیشتر سرما خوردگی پیدا می کنند. ( شاید دلیل دیگر این باشد که بچه ها بیشتر دلشان می خواهد سرما بخوردند تا مدرسه نروند)

بچه ها
نسبت به بزرگسالان دوره کمون سرماخوردگی کوتاه تر است در نتیجه در یک تماس همزمان والدین و بـچه هـا بـا بیمار سـرمـاخـوردگـی ، عـلایم در بچه ها زودتر بروز کرده و به همین دلیل والدین که بیماری را از بچه هایشان گرفته اند.

استراحت و مرخصی در سرماخوردگی
-----------------------------------------------------

در هنگام سرماخوردگی استراحت روزهای اول بسیار کمک کننده است. استراحت و تغذیه مناسب در کوتاه کردن دوره بیماری اثر بخش است. استراحت یک خاصیت دیگر هم دارد ، مانع بیمار شدن دیگران می شویم

امیدوارم که سرما سرما نشوید (سرما نخورید)
ابوالقاسم ابرهیمی
                      


برچسب‌ها: سرفه, ویتامین, گیاه دارویی


   - 
نوشته شده در تاريخ جمعه 20 آبان1390 توسط ابوالقاسم ابراهیمی
درمان بی خوابی

برای درمان بی خوابی Insomnia باید به دلایل آن دقت کرد. حتما باید بررسی های پزشکی در فردی با بی خوابی مزمن صورت گیرد. باید پزشک راجع به سابقه بیماری ها و داروی فرد آگاهی پیدا کند. باید پزشک به عادات خواب وبیداری ، برنامه کاری و احتمالا شب زنده داری های بیمار آگاه باشد. حتما پزشک با همسر و هم خانه بیمار سوالاتی خواهد پرسید و در صورت لزوم آزمایشاهی هم برای او انجام می شود.

در بی خوابی های گذرا و کوتاه مدت باید صبر داشت و با زمان مناسب خواب خوب بدست خواهد آمد. اما با انجام توصیه های مناسب می توان به خواب خوب رسی. اگر به مثال قطار و مسافرت دقت کرده باشید می توان درک کرد که برای خواب باید آماده بود.

با استفاده از توصیه های اطلاحی و رفتاری و همچنین رژیم غذایی و البته درمان های دارویی می توان به جنگ بی خوابی رفت.

توصیه های مناسب برای خوب خوابیدن

 برای بهتر کردن عادت خواب یا بقولی رسیدن به موقع به قطار نکات زیر کمک کننده است :

--   تلاش کنید هر شب در وقت همیشگی به رختخواب بروید و صبح هم در زمانی مشابه بیدار شوید. داشتن برنامه منظم خواب و بیداری بسیار مهم است

--    در طول روز چرت نزنید چون موجب کم خوابی شبانه می شود . یا خواب بعد از ظهر طولانی نداشته باشید.

--   از خوردن یا نوشیدن دیرهنگام کافین (قهوه) نیکوتین( سیگار ) و الکل پرهیز کنید چون دو مورد اول در ورود به خواب ایجاد اشکال کرده و الکل هم بیداری دیر هنگام در شب می دهد و همه این ها کیفیت خواب را خراب می کنند.

--  ورزش به طور مرتب انجام شود. اما در زمان نزدیک به خواب ورزش نکنید . بهتر است حداقل 3 ساعت قبل از خواب ورزش نکنید.

--   دیر هنگام غذای سنیگین نخورید . هر چند غذای سبک می تواند برای به خواب رفتن کمک کننده باشد.

--   مطمئن شوید که محل خواب آرام و راحت است ( تاریک ، ساکت و نه گرم و نه سرد) اگر نور مشکل شماست بهتر است از ماسک چشم بند استفاده کنید و همینطور اگر سرو صدا مشکل است از گوش گیرهای راحت استفاده نماید.

--   تلاش نماید قبل از خواب آرامش ایحاد کنید . با خواندن کتاب یا گوش دادن به موسیقی آرام و یا با یک دوش گرم خود را آرام و ریلاکس نماید.

--   تخت خواب برای خوابیدن است . کتاب خواندن، بازی کردن، دیدن فیلم  و.... در رختخواب اکیدا ممنوع است.

--   اگر نمی توانید به خواب رفته و احساس خواب آلودگی و گیجی هم ندارید، از رختخواب خارج شده و مشغول مطالعه و یا کاری شوید که به فعالیت و تحریک زیادی نیاز ندارد و وقتی  حالت خواب آلودگی پیدا کردید به رختخواب بروید . البته انتظار داشته باشید که این زمان حدود 30 دقیقه باشد.

--   البته می توانید از روش دیگر هم استفاده کنید. به سراغ یخچال رفته و غذا های که تریپتوفان بالا دارد نوش جان کنید.


همانطور که گفته شد بی خوابی می تواند به علت بیماریها ایجاد شود. در صورتی که با توصیه های گفته شده مشکل حل نشد حتما به پزشک خود مراجعه نمایید . از مصرف داروهای خواب آور بدون تجویز اکیدا پرهیز نمایید چون خود این داروها می تواند عاملی برای بی خوابی شما گردد.

بحث تغذیه و خواب به زودی اضافه خواهد شد. اما درمان دارویی بی خوابی به عهده پزشک شما خواهد بود


بی خوابی چیست. تعریف Insomnia                     خواب و تغذیه                   

دکتر ابوالقاسم ابراهیمی

                                                                           


برچسب‌ها: بی خوابی


   - 
نوشته شده در تاريخ شنبه 29 مرداد1390 توسط ابوالقاسم ابراهیمی

خواب و تغذیه

در مکانیزم خواب باید به مواد غذایی و دارو ها هم اشاره کرد. داروهای خواب آور با اثر بر سیستم اعصاب مرکزی و تغیرات نروترانسمیتر ها موجب ایجاد خواب در فرد می شوند. مبحث داروهای خواب آور و استفاده خودسرانه و بدون تجویز آن توسط مردم خود یکی از عوامل ایجاد مشکل درخواب مطرح است. به همین دلیل داروها و درمان داروی به پزشکان عزیز واگذار می شود.

بعضی مواد غذایی دارای تریپتوفان هستند که در بدن به سروتونین تبدیل می شوند. این ماده می تواند در خواب خوب ،نقش داشته باشد. به همین دلیل در بی خوابی استفاده از این نوع مواد غذای کمک بسیار می نماید.همانطور که گفتم پرخوری و سنگین کردن معده می توان موجب اختلال در خواب شده. نفخ و پر بودن شکم می تواند عاملی برای بد خواب شدن باشد اما گاهی اوقات برای بهتر شدن خواب مصرف بعضی مواد غذای توصیه می شود. مثلا

-         یک لیوان شیر گرم که با یک قاشق عسل شیرین شده باشد می تواند در ورود به خواب کمک فراوان نماید .

-         یک عدد موز و مقداری بادام هم برای رفع بد خواب خوب است . البته کمی سیب زمینی پخته و گرم هم بی فایده نیست

-          اگر از بی خوابی رنج می برید شب سوپ جوی دو سر  میل کنید  و یا اینکه بوقلمون برای شام میل نماید. اگر نصف شب از خواب بیدار شدید و هر کاری کردید خوابتان نبرد یکی دو پر کاهو و کمی گوشت بوقلمون میل کنید .

همه مواد غذای بالا حاوی تریپتوفان است که در بدن به سروتونین تبدیل می شود .

استفاده از چای آرامبخش بابونه هم در رفع بی خوابی کمک کننده است


فیزیولوژی خواب                  بی خوابی و دلایل                 درمان بی خوابی


ابوالقاسم ابراهیمی
  
 
                                                                          


برچسب‌ها: بی خوابی, گیاه دارویی


   - 
نوشته شده در تاريخ شنبه 29 مرداد1390 توسط ابوالقاسم ابراهیمی

به سایت می توانید مراجعه فرمایید


آدم گیلک باشه و از ماده غذایی که بسیار مورد علاقه گیلک هاست حرف نزنه باید خیلی خیلی خائن باشه!!!

باقلا ، همان باقلای که موقع امتحانات وقتی دانش آموز بودیم ،مامان به ما اصرار می کرد، کم بخوریم و یا حتما بعد از خوردنش شیرینی ( شیره ) بخوریم که دچار مشکلات فاویسم نشویم.

اگه نمی دانید همین حالا بدانید که گیلک ها این ماده غذایی را به شکل خام هم می خورند همانطور که خیار و گوجه را نوش جان می کنند. بخصوص اول بهار که هم سیر تازه در آمده و هم باقلا. آن وقت نان سنگک تازه و کمی پنیر سیا مزگی ( یا هر پنیر دیگر )و خیار و باقلا و سیر یک عصرانه بسیار دلچسب خواهد بود. آنقدر که از خوردنش سیر نمی شوی.

اسم علمی این گیاه Vicia faba است . گیاهی است یک ساله و میوه آن مثل دیگر بقولات داخل غلاف است. میوه تازه آن ترد وشیرین است. اما وقتی بماند سفت و خشک شده وشیرینی خود را از دست می دهد. در ایران به نام باقلا مازندانی معروف است

سابقه کشت کهن این گیاه او را به هزاران سال قبل از میلاد می رساند و در مصر باستان و در اهرام فراعنه این ماده مقدس یافت شده است. هنگام برداشت محصول اواسط بهار است ، دوره برداشت بسیار کوتاه بوده و به سرعت محصول باید برداشت وعرضه شود.

در ایران قسمت های مرکزی مثل کاشان در تولید باقلای مرغوب و با طعمی خوش و پختی مناسب معروفیت بیشتری دارد.

در مصر ، یونان  هم این گیاه پرورش داده می شود و طبیعی است که در آشپزخانه های این کشورها از این ماده استفاده خوبی می شود. البته در حال حاضر در بسیاری از کشور ها باقلا کشت داده می شود

ترکیبات باقلا

هر یکصد گرم دانه تازه باقلای حاوی ترکیبات زیر است:

آب          ۷۲  گرم
پروتئین    ۸/۴ گرم
چربی      ۰/۴ گرم
نشاسته  ۱۵/۸ گرم
کلسیم    ۲۸ میلی گرم
فسفر    ۱۵۵ میلی گرم
آهن      ۲/۲ میلی گرم
سدیم    ۴۰ میلی گرم
پتاسیم   ۴۷۰ میلی گرم
ویتامین آ           ۲۲۰  میلی گرم
ویتامین ب۱       ۰/۳ میلی گرم
ویتامین ب۲      ۰/۱۸ میلی گرم
ویتامین ب۳        ۱/۵ میلی گرم
ویتامین ث            ۳۰ میلی گرم
آرسنیک              ۰/۰۲ میلی گرم

همانطور که از مواد تشکیل دهنده باقلا معلوم می شود این ماده قند و پروتئین زیادی دارد. عملا از بین گیاه های مورد استفاده در آشپزخانه ها، باقلا در پروتین معروفیت زیادی دارد. فقط نکته ی منفی آن برای جایگزین کردن با پروتئین حیوانی دیر هضم بودن باقلاست.

باقلا سرشار از فیبر است و نفاخ بودن آن هم به همین دلیل است، بیشترین مقدار فیبر هم در پوست باقلاست. اما اگر پوست آن را بکنیم در جذب پروتئین آن کمک زیادی شده و نفخ آن هم دیگر آزار دهنده نخواهد بود.

باقلا را پوست کنده بگذاریم در آب خیس بخورد و چند بار آب آن را عوض نماییم و بعدا آن را پخته و میل نماید با این روش نفخ آن بسیار کمتر از گذشته خواهد بود

باقلا و آشپزی

باقلا به شکل خام ( در گیلان و اوایل فصل ) خورده می شود اما به شکل عام باقلا به شکل آب پز شده در آب و نمک و بعد از پختن با سرکه و  گلپر و سماق خورده می شود. این فرم معمولا برای باقلای خشک شده و در فصل سرد سال مصرف می شود. اما برای باقلای تازه هم کیف زیادی دارد.

باقلای تازه که با برنج پخته شده و خوراک خوبی برای باقلاپلو با ماهی و یا گوشت خواهد بود.

باقلای تازه و پوست کنده را از طول نصف می کنند و روی برنج که در حال دم آمدن است می گذارند ( می توان روی پارچه ای آن را گذاشت) بعد از پختن کامل برنج، باقلا ها را برداشته و در روغن تفت می دهند و با افزودن نمک و فلفل و شوید به آن و مهمتر از همه زدن یک یا چند تخم مرغ غذای خوشمزه باقلا وابیج ( خوشک آبیج) درست می شود و با برنج نوش جان می شود.

استفاده از باقلای تازه در انواع کوکو هم معروف و خوش مزه است.

باقلا و طب

وقتی در مورد باقلا صحبت می شود همیشه بیماری هم به ذهن متبادر می شود. فاویسم Favism

در واقع کمبود آنزیم گلکوز 6 فسفات دهیدروژناز (G6PD) عامل بیماری است و از بد حادثه همه مشکلات به نام باقلا تمام شده است. در این کمبود آنزیم هر گاه ماده اکسیدانی وارد بدن شود ماده اکسیدان می تواند موجب شکسته شدن گلبول قرمز شده و به اصطلاح پزشکی خون لیز می شود. سرعت لیز شدن خون سریع است و جبران آن به سرعت صورت نمی گیرد و در نتیجه علایم کمبود گلبول قرمز ( آنمی ) و همچنین علایم لیز شدن گلبول قرمز ( زردی ) در فرد بروز می کند. این آنزیم در حالت نرمال مانع از اثر نامفید مواد اکسیدان است.

به دلیل اینکه باقلا مصرف خوراکی زیادی دارد فاویسم با این ماده غذایی عجین شده اما داروها و مواد دیگر هم در بروز علایم دخیل هستند . به عنوان مثال آسپرین و داروی کوتری موکسازول و داروهای ضد مالاریا و البته ویتامین K هم در این بین نام آور است. حشره کش ها و نفتالین هم در این بین نامی از خود به جا گذاشته اند. نام حنا و آستامینوفن هم در این بین دیده می شود. بیماریهای ویروسی مثل هپاتیت و بیماری های مثل حصبه هم می توان عاملی برای آغاز لیز شدن خون در بیمار با کمبود آنزیم G6PD باشد.

باقلا ماده ی اکسیدان قویی دارد. این ماده در باقلای خام و پخته دیده شده و البته در گرده گل باقلا هم وجود دارد.

کمبود آنزیم G6PD بیماری ارثی وابسته به کرموزم X است. بیماری به صورت مغلوب بوده و به همین دلیل در پسر ها بیشتر از دخترها دیده می شود ( چون از بد حادثه کرمزوم جنسی در پسر ها XY است و در دختر ها XX  است ) به همین دلیل بیماری در پسر ها بیشتر دیده می شود.

نکته دیگر این که کمبود آنزیم ممکن است از مطلقا فاقد آنزیم بودن تا کمبود آن با درصد های متفاوت وجود داشته باشد به همین دلیل بیماری با شدت های متفاوت دیده می شد. در یک فرد فقط بوییدن گیاه با رد شدن از باغ باقلا علایم را ایجاد می کند و در فرد دیگری با خوردن باقلا و در بیمار دیگر با نوش جان کردن مقدار زیادتری باقلا علایم ایجاد می کند.

بیماری در منطقه مدیترانه شیوع داشته و در ایران در منطقه خزری و در سواحل خلیج فارس در سیستان و بلوچستان و همینطور در استان فارس دیده می شود. در پسر ها و در سنین از 1 تا 10 سالگی بیشتر در محدوده پنج سالگی دیده می شود. در فصل باقلا یعنی از اوایل اردیبهشت تا اواسط خرداد دیده می شود.

علایم فاویسم، از بی حالی و تهوع و استفراغ و اسهال تا کم خونی شدید وجود دارد در همه این علایم زردی سفیده چشم و زردی پوست و ادراری زرد و تند و حتی به سمت قرمز جزء علایم ثابت است(‌به خاطر لیز شدن گلبول قرمز ). بیمار باید به سرعت بستری شود و مایع درمانی آغاز شده و حتی ممکن است نیار به تزریق خون داشته باشد.

با توجه به توضیحات بالا معین می شود که باقلا برای همه سم مهلکی نیست که فیثاغورت همه را از خوردن آن منع می کرده و مادران ما موقع امتحان ما را از آن می ترسانیده اند . بلکه فقط برای افراد با کمبود آنزیم G6PD  باقلا خطرآفرین خواهدبود ، در غیر اینصورت نه تنها چیز بدی نیست بلکه بسیار هم خوب است.

به راحتی و با انجام یک آزمایش می توانیم بفهمیم که آنزیم گلکوز 6 فسفات دهیدروژناز خون ما کم هست یا نه. به دکتر تون سری بزنید و ازش بخواهیدآزمایش اندازه گیری این آنزیم  را برای شما بنویسد.

در مورد باقلا حکمای قدیمی اثرات درمانی بیشتری در نظر می گرفتند . َآنان معتقد بودند باقلا مزاجی سرد داشته اما گل آن دارای مزاجب گرم است. برای سردرد میگرنی دم کرده گل باقلا را تجویز می کردند و برای نقرس و ورم مفاصل و تشنج هم از این گیاه در کتاب های حکمای قدیم نام برده شده است اما امروزه بیشتر از باقلا در آشپزخانه استفاده می شود.

اما این حرف به این معنا نیست که در حال حاضر باقلا همه خواص خود را از دست داده و یا قدما اشتباه می کرده اند. بیشتر به خاطر انواع داروی شیمیایی ساخته شده است.

اگر بیمار پارکینسونی را دیده باشید و لرزش انگشتان او را دیده باشید می دانید  که این بیماران برای درمان از Levodopa استفاده می کنند . جالب اینکه بدانیم باقلا به نوعی levodopa ی طبیعی دارد و برای پارکینسون خوب است. ( قدما از باقلا برای درمان تشنج و لرزش ها استفاده می کردند )

دیابتی ها و یبوستی ها اگر دچار فاویسم نیستند هم می توانند از فواید این گیاه سودمند شوند.

ابوالقاسم ابراهیمی

اگر خیلی مایلید که با نام و ریشه تاریخی باقلا ... آشنا بشوید مقاله لینک از دانشنامه جهان اسلام را مطالعه فرمایید


                                                                           

برچسب‌ها: فاویسم, کمبود آنزیم G6PD, باقلا مازندرانی


   - 
نوشته شده در تاريخ شنبه 10 اردیبهشت1390 توسط ابوالقاسم ابراهیمی

آویشن گیاهی معجزه گر

کلیات گیاه شناسی :

آویشن گیاهی معطر با مصارف دارویی است . درختچه ای کوتاه و پر شاخه با عطری خوش که در کوهستان های ایران دیده می شود. گیاهی با گل‌هایی سفید و چتری و منفرد از خانواده نعنا که به Thymus Vulgaris در زیان انگیلیسی معروف است. از دیر باز در ایران عزیز این گیاه به عنوان دارو شناخته شده و از سر شاخه ها و برگ آن برای داروسازی استفاده می شده است.  زمان جمع آوری گیاه فصل بهار و تابستان می‌باشد.

به دلیل عطر خوش گیاه آویشن ، در صنایع غذایی هم استفاده دارد .

همچنین رایحه معطر آویشن مورد توجه زنبور عسل است طبیعی است که عسل آویشن خواص آویشن را در خود دارد.

کاربرد در طب سنتی

در طب سنتی از این گیاه برای بر طرف نمودن اسپاسم های گوارشی، نفخ ، سرماخوردگی ، سرفه و سیاه سرفه و همینطور برای گرفتگی عضلات استفاده می شد. در عین حال به عنوان تقویت اعصاب و رفع افسردگی و برطرف نمودن بی خوابی تجویز می شد است.

برخی از استفاده های درمانی طب سنتی گیاه آویشن در طب امروز هم استفاده می شود و کارخانه های داروسازی ایران از مواد دارویی آویشن شربت ها ی ضد سرفه و ضد نفخ تولید نموده اند که می توان «شربت توسیان» «قطره توسیگل» «قطره توسیون» «شربت برونکوتیدی» و... را نام برد که همگی به عنوان ضد سرفه و خلط آور در داروخانه ها بفروش می رسند.

اگر پودر برگ آویشن خشک شده تجزیه شود در یک چهارم قاشق چایخوری آن مواد زیر به دست می آید:

0/8 کیلو کالری انرژی     --------  0.02 گرم کربوهیدرات       ------- 0.04 گرم پروتئین

         0.01 گرم چربی     -------------------------------          0.01 گرم فیبر


کاربرد های درمانی

اثرات دارویی ( فارماکولوژیک ) آویشن گسترده بوده و برای مشکلات دستگاه گوارش ، دستگاه تنفسی ، دستگاه ادارای تناسلی ، مشکلات مفصلی و در کنترل تشنج و مشکلات عصبی کاربرد دارد. اما اثر ضد سرفه و خلط آور و ضد اسپاسم این گیاه در مطالعات بر روی حیوانات از عمده ترین آثار آن بوده اند . به طور کاربردی می توان از آویشن در موارد زیر استفاده کرد:

 

1-     درمان سرماخوردگی و سرفه: ۱ تا ۴ گرم پودر خشک گیاه را در یک لیوان آب جوش  ریخته و به مدت ۲۰ دقیقه صبر می کنیم تا دم بکشد. پس از صاف کردن می توان ۳ بار در روز از آن نوشید. اگر تحمل تلخی آن را ندارید می توانید دم کرده را با عسل شیرین کنید.

 

2-     درمان التهاب حنجره و لوزه‌ها:  یک استکان از پودر گیاه را در چهار استکان آب جوش آهسته به مدت ۲۰ دقیقه جوشانیده و پس از صاف کردن، محلول را برای قرقره کردن استفاده کنید. یادمان باشد که این محلول برای نوشیدن نیست و فقط برای قرقره کردن است. از همین روش برای درمان آفت دهانی می توان استفاده کرد.

 

3-     برای نفخ و اسهال : 5- 10 گرم از پورد را در یک لیوان آب جوش دم می کنیم و پس از صاف کردن از محلول می نوشیم ( 2-3 بار در روز) اثرات ضد نفخ و اسپاسم گوارشی و ضد اسهال آن کمک می کند

 

4-     آویشن برای جلوگیری از ریزش مو نیز موثر است. ۲۰ گرم اویشن را در یک لیتر آب جوشانده شود و هرچند روز یک بار به سر مالیده شود.

 

5-      روماتیسم  یا ورم مفاصل : می توان از  ضماد آویشن کوهی استفاده نمود  و برای این کار باید گل و برگ آویشن را در ظرفی بریزند و روی حرارت قرار دهند و آنرا تا گرم آست روی ناحیه ای که درد می کند بگذارند وببندند

 

6-     می گویند آویشن ضد عفونی کننده، هاضم غذا، ضد سرفه، ضد بو، ضد تشنج است و  درمان پیچش روده و اسهال مفید است ، عامل تصفیه کننده است ،در درمان بیخوابی و امراض دستگاه گوارش مفید است. برای تنگی نفس و ناراحتی کلیه و مثانه و درد مفاصل و سیاتیک و خونریزیهای رحم و ترشحات غیر طبیعی زنان کاربرد دارد . همچنین می گویند  آویشن ضد تشنج وضد صرع و ضد نفخ هم است و برای تقویت بینایی و معده مفید است. این همه اثر برای این گیاه می تواند از آن یک گیاه معجزه گر بسازد .

اما با این همه اثر مناسب باید مواظب بود که این گیاه دارویی است و مانند همه داروها اثرات نامناسب و ناخوشایندی داشته که موجب می شود در مصرف آن دقت کنیم

7-     منع مصرف و عوارض جانبی :

از مصرف روغن فرار آویشن به صورت خوراکی باید خود داری نمود زیرا فقط به صورت استعمال خارجی کاربرد دارد . علایم مسمومیت با این گیاه و با روغن فرار آن تهوع ، استفراغ ، درد معده ، سرگیجی و در نهایت تشنج ، اغما و کلاپس قلبی تنفسی می باشد.
بعلت اثرات سقط آوری در حاملگی مصرف آن ممنوع است اما در دوران شیردهی منعی نداشته  و  از فرآورده‌های غیر تغلیظ شده آن با احتیاط و کوتاه مدت می توان استفاده کرد. 

در خوردن اویشن نباید زیاده روی کرد زیرا باعث بروز آلبومین در ادرار می‌شود.


دکتر ابوالقاسم ابراهیمی سیقلی

                                           


منبع :  گیاهان دارویی دکتر زرگری ، انتشارات دانشگاه تهران        و          گروه سلامت سیمرغ

                         
   - 
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 1 دی1389 توسط ابوالقاسم ابراهیمی
    سرفه

سرفه واکنش بدن به التهاب و تحریک در ناحیه گلو ، حنجره ، برنش ها و یا ریه هاست. سرفه  به دو نوع سرفه  خشک ( بدون خلط ) و سرفه خلط دار تقسیم می شود. دلایل متفاوتی  نظیر آنفولازا ، سرماخوردگی ، جسم خارجی و بیماری های نظیر آستم و برونشیت می تواند عامل سرفه باشد اما گاها دلایلی  نظیر سوزش سر دل ( ترش کردن) و ریفلاکس می تواند عامل سرفه باشد . گرد و غبار و حساسیت ها هم موجب سرفه مزمن شده و البته عوارض دارویی هم یکی دیگر از دلایل سرفه مزمن است . به همین دلیل برای بررسی سرفه طولانی مدت نیاز است که به درمانگر خود مراجعه نموده و از او کمک بگیرید.

سرفه خشک نه تنها مریض را اذیت می کند، بلکه موجب آزار اطرافیان بیمار هم می شود. سرفه خشک دلایل مختلفی داشته  که می تواند عوارض  ناشی از آنفولانزا و سرما خوردگی باشه و همچنین به دلیل سیگار کشبدن ، خشک بودن هوای محیط ، سخنرانی کردن با صدای بلند و آواز خواندن و همچنین به دلیل استرس و فشارهای عصبی و اضطراب باشد.

 سرفه خشک معمولا به سرفه ای اطلاق می شود که همراه سرفه خلط وجود نداشته و فرد سرفه ای بدون خلط داشته که  ممکن است سوزش گلو و درد  در ناحیه سینه و حس سوختن هم داشته باشد.

طبیعی است بیماری که سرفه ی مزمن دارد باید برای او بررسی های پزشکی صورت گیرد تا دلایل آن کشف شود اما همانطور که که مادر بزرگ ها برای درمان سرفه از روش های گیاهی استفاده می کردند هنوز هم می توان با استفاده از روش های سنتی برای کنترل سرفه بهره جست. اما باید توجه شود که اگر سرفه بیشتر از یک هفته طول کشید باید به بیش از روش های سنتی فکر کرده و باید فکر کنیم که به بررسی های تشخیصی بیشتری نیازمندیم.

انجام کارهای زیر در سرفه ها کم فراوان می کند :

·        سر را کمی بالاتر قرار داده تا سینوس ها به راحتی تخلیه شود. التهاب سینوس ها و عدم تخلیه صحیح سینوس ها موجب ترشح پس حلق شده و موجب سرفه های تحریکی می شود.

·        مایعات زیاد بنوشید و از مصرف سیگار پرهیز کنید.

و اما روش های مادر بزرگ ها

·        یک قاشق غذا خوری عسل ، به همراه یک قاشق چایخوری آب لیمو را داخل یک لیوان چای به هم زده و نوش جان نماید. عسل التهاب را کاهش داده و موجب رفع تحریک پذیری شده و چای هم موجب تامین مایع از دست رفته می شود

·        بخور می تواند در تسکین سرفه کمک کند. استفاده از حوله روی سر و قرارد دادن سر در نزدیکی ظرف آب گرم کمک فراوانی در کنترل سرفه می کند. می توان از حمام با بخار گرم هم استفاده کرد .

·        یک قاشق چایخوری عسل را داخل یک لیوان شیر داغ ریخته و حل نموده و جرعه جرعه بنوشید. بخصوص همزمان با بخور دادن و قبل از خواب کمک زیادی در کنترل سرفه خواهد نمود.

·        مکیدن آب نبات نعنایی در هنگام سرفه می تواند کمک قابل توجه ای در رفع سرفه باشد.

·        هوای محیط ما به خاطر شرایط زندگی ، وسایل گرمایشی و ... خشک است و همین موجب تحریک و سرفه می شود. بهتر است با استفاده از دستگاه های مرطوب کننده ، هوای محیط خود را کمی مرطوب کنیم. اگر فصد ندارید دستگاه بخور گرم و یا سرد تهیه کنید نگران نباشید مثل دوران مادر بزرگ ها، گذاشتن کتری روی بخاری موجب مرطوب شدن هوا می شود.

·        یک تکه کوچک زنجفیل تازه را پوست کنده  و به آرامی آن را بجوید برای رفع سرفه کمک حال شما خواهد بود. البته سوزش لذت بخش دهان و زبان به خاطر زنجبیل برای بعضی ها خوش آیند نیست ( هر چند من عاشق مزه زنجفیل هستم) .

·         می توان از دم کرده زنجفیل هم استفاده کرد. یک قاشق چایخوری از زنجفیل را داخل یک لیوان آب جوش ریخته بگذاریم 5 دقیقه دم بکشد. روزی 4-5 بار استفاده از این دم کرده در رفع سرفه مفید است.

·        با روش بالا می توان آویشن را دم کرد و نوش جان نمود ( اگر می خواهید نفع ببرید باید با مزه اش کنار بیاید)

·        یک قاشق چایخوری سرکه سیب را داخل یک لیوان آب ریخته و به آرامی آن را مزه مزه کنید. این روشی است برای سرفه های ناگهانی، بخصوص  سرفه های که هنگام صحبت کردن ایجاد می شود، کمک درمان خواهد بود.

·        چند قطره از عصاره آویشن یا از اوکالیپتوس و یا از عصاره نعناع   داخل آب جوش ریخته و بخور بدهیم.

·        چند قطره(2-3) از عصاره نعناع ( امروزه عصاره های نعناع در داروخانه ها به وفور پیدا می شود) را به روی سینه بمالید و ماساژ دهید . همینطور از عصاره آویشن برای ماساژ سینه و اطراف گردن می توان به همین منظور استفاده کرد.

 

البته برای رفع سرفه ماساژور ها هم از روش جالب استفاده می کنند.با شروع سرفه  برجستگی در ناحیه زیر انگشت شصت پا را در مسیر های مختلف مالش داده و همچنین انگشت شصت را به بالا فشار داده و ماساژ را  ادامه می دهند. روش خوبی برای کنترل سرفه است.

 

البته از دارویهای گیاهی دیگر هم می توان برای کنترل سرفه بهره جست.

·        می توان از عصاره سنبل برای رفع سرفه کمک گرفت، فقط باید بدانیم که برای خانم های باردار مصرف عصاره سنبل ممنوعیت مصرف دارد.

·        بومی های آمریکا برای کنترل سرفه از بادرنجبویه استفاده می کردند. روش استفاده از این داروی گیاهی به این شکل است که دو قاشق چایخوری از آن را داخل یک لیوان آب جوش ریخته و سرِ آن را پوشانده و بگذاریم  تا 5 دقیقه دم بکشد و بعد آن را آرام آرام نوش جان کنیم.

·        مخلوط آب هوبج و عسل در درمان سرفه کمک کننده است

·        دم کرده  بابونه هم برای سرفه مفید است

·        استفاده از سیر برای کنترل سرفه روش  چوپان های سویسی  است. یک یا دو حبه سیر را کوبیده و با عسل مخلوط کرده و در موقع لزوم استفاده کنید.


دکتر ابوالقاسم ابراهیمی

                                        
   - 
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 12 آبان1389 توسط ابوالقاسم ابراهیمی

بامیه، درمانگر پر خاصیت

این گیاه که مصرف  خوراکی  و دارویی دارد در واقع بومی مناطق گرمسیری آفریقا و مناطق گرم آسیایی است اما در ایران هم در مناطق معتدل به شکل گیاه یک ساله رشد می کند ( تحمل سرمای زمستان را ندارد). با آنکه خواص درمانی و خوراکی آن ثابت شده اما متاسفانه هنوز در ایران به طور جدی در کشت آن اقدامی صورت نگرفته است.

این گیاه به فارسی و عربی بامیه نامیده می شود و در زبان انگلیسی به آن Okra می گویند. در هندوستان بامیه سلطان سبزی های تابستانی است و به نام انگشت کدبانو  Ladies Fingersمعروف است. بامیه ای که مصرف می کنیم در واقع میوه نارس گیاه است. سبز رنگ کشیده و با قامتی کوتاه. قامتش  حدود 15-10 سانتی متر است. از آن می توان در سوپ و خورش استفاده کرد. همچنین کبابی آن خوشمزه است. بعضی ها هم برای درست کردن میرزا قاسمی به جای بادمجان از بامیه استفاده می کنند ( البته من به عنوان یک گیلک ارادتمند میرزا قاسمی توصیه می کنم این کار را نکنید )


اگه دلتون می خواد که بدونید این گیاه در کشورهای مختلف نامهای دیگرش چیه و یا اینکه شکل و شمایل گیاه بالغ چه جوریه و یا از تاریخ پر ابهت این گیاه خبری داشته باشید، خوب ،  یک  سری به لینک های که گذاشتم بزنید.

بامیه منبع بسیار خوبی از بسیاری از مواد غذایی است. ریز مغذی های شامل فیبر ها ویتامین B6، اسید فولیک و املاح مورد نیاز مثل کلسیم و آهن. برای مطالعه بیشتر می توانید به صفحه مخصوص بامیه دانشگاه ایلینویز بروید.

در هر نصف فنجان بامیه پخته شده مواد غذایی زیر دیده می شود:

انرژی  .................. 25 کیلو کالری
اسید فولیک  ......... 50 میلی گرم
فیبر   .................... 2 گرم
کلسیم  ..................

50 میلی گرم

پروتین  ................ 1.5 گرم
آهن  ..................... 0.4 میلی گرم
کربو هیدرات ....... 5.8 گرم
پتاسیم  .................. 256 میلی گرم

ویتامین A  ...........

460 IU


منیزیوم  ................. 46 میلی گرم

ویتامین C   ...........

13 میلی گرم


    

با توجه به اینکه بامیه فیبر زیادی داره برای دیابتی ها خوبه – در انتها یک روش برای درمان دیابتی ها با بامیه نوشتم که محشره – برای کسانی که از کلسترول بالا رنج می برند بامیه کمک حال عالی است.

خیلی از درمانگر ها معتقد هستند که اگر روده بزرگ خوب کار کنه فرد در حاشیه سلامت قرار داره . با توجه به اینکه بامیه لزج است و فیبر آن در روده بزرگ موجب جذب آب شده و مدفوعی پوک ایجاد می کنه ، در نتیجه روده بزرگ پاک و تمیز می شود .نتیجه اینکه بامیه برای یبوست شفا بخش است.

برای به دست آوردن مواد مغذی بامیه بهتره که با دمای ملایم پخته شود ( بخار پز ) البته بعضی هم دوست دارند بامیه را خام بخورند و بعضی هم سرخ کرده آن را دوست دارند. اگر شما از دسته آدم های هستی که سرخ کرده اش را دوست داری توصیه می کنم که بامیه را در روغن زیتون سرخ کنی البته روغن نارگیل هم بدک نیست. اما سرخ کردن بامیه با روغن های آشپزخانه توصیه نمی شود . اگر با خوردن خام بامیه راحت هستید بهترین روش این است که صبح و ظهر و شامگاه هر بار دو عدد از بامیه خام تناول نموده و لذت ببربید و از اثرات درمانی آن نیز بهره ببرید.

اگه آنقدر بامیه دوست دارید که می خواهید در زمستان هم ازش استفاده کنید برای فریز کردنش باید دقت کنید ، بامیه را خوب بشویید و دمبش را با دقت ببرید فقط مواظب باشید که بدنه  بامیه را زخمی نکنید. بامیه را داخل آب در حال جوش انداخته - به مدت سه دقیقه-  تا رنک آن پریده شود ( تقریبا سفید می شود)  پس از آن به سرعت آن را زیر آب سرد گرفته تا سرد شود. آنگاه آن را خشک کنید- همچنین  می توانید به دلخواه آن را از درازا  نصف کرده- و در کیسه پلاستیکی داخل فریزر قرار دهید . با این روش می توانید به مدت یک سال آن را نگهداری کنید

گیاه های درمانی و خوراکی همیشه آخرش مثل آشپز ها باید یک دستور غذایی هم داشته باشه وگرنه چه فایده از معرفی گیاه. دستور های غذایی مختلفی با بامیه وجود داره که می تونید تو این لینک پیداش کنید.

بعضی ها مثل من فقط بخاطر خاصیتش بامیه می خورند ، بعضی هام می گویند اگر بدانند این گیاه خاصیتی معجزه آسا هم دارد، باز لب به آن نمی زنند. بعضی ها هم عاشق بامیه هستند. شما اگر از هر دسته ای باشی توصیه می کنم اگر

دیابت داری  ،  کلسترول و گلیسرید خونت بالا ست    ،   یبوست داری

خوردن بامیه را تجربه کن.

یک روش مصرف بامیه برای درمان دیابت:

بامیه را خوب شسته و سر و دم بامیه را ببرید. از قسمت میانی بامیه به اندازه 2 سانتی متر بریده و دو تکه از آن را داخل یک لیوان آب سرد قرار دهید و اجازه دهید تمام شب خیس بخورد. صبح بعد از برخاستن از خواب اولین کاری که می کنید این است که تکه های بامیه را از داخل لیوان آب خارج کرده و تمام لیوان آب را سر بکشید. توصیه می کنم  نیم ساعت قبل و بعد از این کار هیچ چیز نخورده و ننوشید.  این کار را هر صبح انجام دهید و پس از مدت کوتاهی اثر شفابخش آن را با اندازه گیری قند خون خود شاهد باشد.

 با توجه به آزمایش های انجام شده بعد از سه هفته بیماران دیابتی باید دوز داروهای خود را کاهش دهند( با مشورت پزشک معالج)


دکتر ابوالقاسم ابراهیمی


                                        
   - 
نوشته شده در تاريخ دوشنبه 29 شهریور1389 توسط ابوالقاسم ابراهیمی
اگر اهل دیدن سریال های تلوزیونی بوده اید و سریال یانگوم بانوی حکیمه ای که در قصر آشپزی می کرده و درمانگر قابلی هم  بوده را دیده باشی ، اسم این گیاه دارویی زیاد به گوش شما خورده. گیاهی که بومی ایران نیست اما از سالهای قبل از آن به عنوان عطر دهی در شیرینی ها و طعم دادن به غذا و درمان بسیاری بیماری های گوارشی استفاده می کردند.
قصه های کودکان از شیرینی و نان زنجبیلی به عنوان شیرینی های که بچه ها دوستش دارند نام می برند . خانم یانگوم برای درمان مسمومیت ها و تهوع و استفراغ و هزار جور درد گوارشی از جینجر استفاده می کرد.

این گیاه جادویی، زنجفیل یا زنجبیل نامیده می شود،  دارای عطری تند است. گیاهی بومی هند که از سالهای قبل به عنوان ادویه در آشپزخانه ها و یا داروی گیاهی در عطاری ها ی هند و ایران و چین شناخته شده است.هر چند بعضی فکر می کنند که زنجبیل ریشه گیاه است اما به عنوان ساقه برجسته ( ریزوم ) گیاه است که در زیر خاک قرار دارد . گیاه ساقه ای کشیده و صاف دارد که تا ارتفاع 1.5 متر هم می رسد. که هنگام گل دادن گلی زرد رنک بر تارک ساقه ها خود نمایی می کند. ریزوم ها به رنگ زرد و قهوی ای کم رنگ که به طول از 3 تا 16 سانتی متر  و با عرض 3-4 سانتی متر و با قطر 2-3 سانتی متر به شکلی غیر منظم دیده می شوند

ریزوم های زنجفیلریزوم زنجفیل شباهت بسیار زیادی به گیاه سیب زمینی ترشی دارد که تو گیلان به تقلید از ترک ها بهش می گیم یارالماسی ، هر چند اثرات آنها با هم فرق داره.

دوستان  و  عزیزان  گیاه  شناس  در  مورد  این گیاه توضیحات مفصلی داده اند که برای مطالعات  بیشتر بد نیست سری بهشون بزنیم.

زنجبیل بیشتر کاربرد گوارشی دارد  و برای دلدرد و نفخ و سوء هاضمه بسیار مفید است اما در زیر اثرات درمانی اثبات شده زنجفیل به طور اقتصار آمده است:

         زنجبیل محرک دستگاه گوارش بوده  و برای هضم غذا بسیار مفید است

         عصاره زنجبیل همراه با آبلیمو و نمک طعام اگر قبل از غذا خورده شود، برای بی اشتهایی سودمند است

         زنجبیل برای درمان سوءهاضمه، نفخ، درد های کولیکی، استفراغ،  حالتهای دردناک معده و تنگی نفس بسیار مؤثر است

         برای درمان بیماری‌های مسافرت، حالت تهوع و در حرکت ( بیماری مسافرت ) بسیار مناسب است و برخلاف بعضی داروهای مرسوم این بیماری‌ها هیچ عوارض جانبی منفی ندارد.

        زنجبیل را برای درمان تهوع صبحگاهی دوران حاملگی توصیه می شود ( با پزشک خود مشورت کنید )

         در تحقیقات توانسته باعث جلوگیری از تهوع ناشی از عمل جراحی و شیمی درمانی شود

         روغن زنجبیل را می‌توان با روغنهای دیگر رقیق کرده و برای تسکین دردهای ناشی از کشیدگی ماهیچه آسیب دیده روی آن ماساژ داد تا گردش خون را بهبود بخشیده و باعث تسکین درد شود

         زنجبیل داروی خوبی برای  سرماخوردگی و گلودرد است. هنگامی که حس کردید دچار سرماخوردگی شده اید، چند بار چای زنجبیل بنوشید و اگر گلو درد دارید، علاوه بر آنکه چای آن را میل مینمایید، آن را نیز قرقره کنید.

         یافته ها حاکی از آن بود که بهبود شدت دیسمنوره اولیه در سه گروه زنجبیل (64 درصد)، ایبوپروفن (66 درصد) و مفنامیک اسید (58 درصد) تفاوت آماری معنی داری نداشت.این بدان معنی است که در درد های قاعدگی ، زنجفیل همانقدر کمک می کند  که بروفن به بیمار کمک می کند.

         به عنوان تقویت کننده معده و بدن و ضدنفخ به کار می رود

         عصاره زنجبیل می تواند در  درمان دیابت و رماتیسم مزمن مفید باشد .

 

 توجه داشته باشید که مصرف زنجبیل در افراد دچار زخم معده و یا زخم دوازدهه و یا هم‌زمان با مصرف داروهای ضد انعقاد - که برای رقیق شدن خون استفاده می شود - منع شده است.

همچنین اگر به نوزاد خود شیر می‌دهید یا باردار هستید با پزشک خود مشورت کنید.

 

طرز استفاده:

یک قاشق چای خوری زنجفیل خشک شده ( می توان از دو قاشق چای خوری زنجفیل تازه ای که رنده شده هم استفاده کرد ) را داخل قوری ریخته و آب جوشیده ای که به دمای 80-90 درجه سانتی گراد رسیده را داخل آن ریخت و صبر کرد دم بکشد (تا 10 دقیقه بعد) آنگاه دم کرده را می توان با عسل شیرن کرد و میل نمود. البته بعضی مزه تند خالص زنجفیل را بیشتر دوست دارند.

چای زنجبیل هر چقدر بیشتر بماند و دم بکشد، تندتر میشود. حتی میتوان چای زنجبیل را بعد از سرد شدن در داخل یخچال نگهداری کنید و هر موقع خواستید، مصرف کنید.

می توانید ریشه زنجبیل تازه را نیز بخرید، و پس از شستن ، زنجفیلی که هنوز پوست دارد را رنده نموده و یا یک تکه از آن را دم کرد و استفاده نماید( با ریختن نیم لیتر آب جوش روی ۳۰ گرم ساقه ریشه  دار )چای زنجبیل درست و مصرف کنید.

برای اینکار بگذارید چای مورد نظر به مدت ۱۵ دقیقه دم بکشد و سپس روزانه دو لیوان از آنرا میل کنید.

می توانید شربت زنجفیل تهیه نموده و از شربت زنجفیل برای مشکلات گوارشی خود استفاده نماید  برای این کار، یک قسمت زنجبیل رنده شده را با سه قسمت عسل مخلوط کرده و در شیشه دربسته در یخچال نگهدری کنید و هر موقع خواستید مصرف کنید .

 

دکتر ابوالقاسم ابراهیمی

                                        
   - 
نوشته شده در تاريخ شنبه 6 شهریور1389 توسط ابوالقاسم ابراهیمی

بوته چای با نام علمی theasinesis گیاهی است که اگر هرس نشود تا ارتفاع 17 متر رشد می کند ، اما در مزارع چای چون کشاورز مرتب آن را هرس می کند همیشه چای را به شکل بوته می بینیم. گیاه چای دارای گل سفیدی شبیه به کاملیا ست. این گیاه می تواند در  کو ه های با ارتفاع 2100 متر بالاتر از سطح دریا هم رشد کند.

بهترین چای ها را می توان در ارتفاعات یافت - جای که برگ ها به آرامی رشد می کنند – با توجه به ارتفاعی که چای درآن رشد می کند از 2 تا 5 سال طول می کشد تا برگ های چای برای  چیدن آماده شود

انواع چای

چای سبز و چای سیاه هر دو از برگ های جوان و ریز همین بوته های چای به دست می آید اما فرایند تهیه دو نوع چای با هم فرق داشته کـه مــو جب می شود دو نــوع نـــوشیـدنی متفاوت با خواص درمانی مختلف به دست آید. در تهیه چــای سیاه پس از چیدن برگ های جوان عملیاتی را انجام داده که موجب تخمیر برگ ها می شود ، برگ ها را روی هم انباشته کرده تا کمی پلاسیده شده و بعد چند ساعت آن را مالش می دهند و پس از مالش که موجب تسریع فرایند تخمیر می شود چای را در دستگاه خشک کن قرار داده تا خشک شود و چای سیاه تولید شود.

اما برای تهیه چای سبز به برگ های جوان و نورس چای بخار داده و بعد در هوای خشک قرا می دهند و بدون ایجاد تخمیر چای سبز تولید می کنند. این عمل باعث تولید چای به رنگ سبز ملایم مایل به زرد می شود که طعم آن کمی تلخ است.

در مجموع سه نوع چای داریم ، یک نوع چای سیاه است که کاملا تخمیر شده و یک نوع آن هم بدون فرایند تخمیر تولید می شود که همان چای سبز است  و یک نوع دیگر که نیمه تخمیر شده است به نام اولانگ ، که فقط در چین نوشیده می شود .

مواد موثر چای سبز

مردم چین از زمان های بسیار طولانی به طرز تهیه و نوشیدن چای سبز آشنا بوده اند و خواص درمانی آن را نیز می دانستند. در بین ما ایرانی ها نوشیدن چای سبز به همان نسبتی که چای سیاه نوشیده می شود معمول نیست. البته به تازگی به علت کشف اثرات  لاغری این گیاه ،خوشبختانه مردم با اثرات درمانی این نوشیدنی شفا بخش آشنا شده اند.

تا کنون بیش از 300 نوع ماده موثر و فعال در چای سبز شناخته شده است. بسیاری از خواص چای سبز مربوط به ماده ای به نام كاتچین است است  که آنتی اکسیدان بسیار قوی است.

موادی نظیر ویتامین های B2, B12, A  املاحی مثل کلسیم ، منیزیم، فلوراید ، مس ، نیکل ، و روی  وانواع پلی فنول ها و مواد آنتی اکسیدان در چای سبز دیده شده است.

نوشیدن چای سبز می تواند در درمان و پیشگیری بیماریهای مختلف از بیماری ساده باکتریایی  تا بیماریهای مزمن وخطر ناکی نظیر بیماری های قلبی عروقی و سرطان کمک رسان باشد.

میزان آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز 100 برابر تاثیر گذار تر از ویتامین C و 25 بار اثر بخش تر از ویتامین E است. در حالی که می دانیم این دو ویتامین از آنتی اکسیدانهای مهم هستند.

در مطالعه ای که در سال 2006 صورت گرفته محققان اعلام کرده اند که چای  سبز از هر نوع نوشیدنی – حتی آب خالص – برای سلامتی مفیدتر است زیرا علاوه بر هیدراته کردن بدن – آب رسانی به بدن –منبع غنی از پلی فنول هاست که در کنترل بیماری های قلبی مفید است.

 

طرز تهیه چای سبز

بهترین کار این است که چای سبز را به روش چینی ها طبخ نماییم .

آب جوشیده را بگذاریم که کمی خنک شود ( حدود 90-80درجه ) به اندازه یک قاشق چای سبز در داخل لیوان می ریزیم و از آب جوشیده به آن می افزاییم. بگذاریم  حدود 5 دقیقه دم کند چای آماده است می توانیم آن را بنوشیم.

برای کم کرده مزه تلخ چای سبز با توجه به ذایقه خود  می توان از کمی دارچین ، مغز هل ، بهار نارنج استفاده کرد. با افزودن کمی عسل به لیوان چای سبز می توان نوشیدنی گوارا و سالمی تهیه کرد.

 اثرات درمانی چای سبز

         پیشگیری و درمان سرطان: چای سبز حاوی ترکیبهای آنتی اکسیدان است به همین دلیل  میزان شیوع سرطانهایی چون پستان،‌ زوده بزرگ، ‌پوست، پانكراس و معده در بین افرادی كه چای سبز می نوشند بسیار كمتر است. تحقیقات به عمل آمده نشان می دهد که افرادی که  به طور روزانه چای سبز می نوشند خطر ابتلا به سرطان خود را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهند.همچنین اشخاص مبتلا به سرطانهایی نظیر سرطان خون، ریه، معده، سینه و روده که چای سبز می نوشند در درمان بیماری خود کمک عمده ای می کنند

         جلوگیری از بیماریهای قلبی عروقی:  چای سبز باعث کاهش کلسترول خون می شود که این موضوع خطر حمله قلبی و امراضی از این دست را پایین می آورد. همچنین مصرف چای سبز می تواند از بروز بیماریهای قلبی عروقی جلوگیری كند . پژوهشگران معتقدند حتی پس از سکته قلبی نیز نوشیدن چای سبز باعث ترمیم سلولهای آسیب دیده رگها و قلب می شود و روند ترمیم سلولها را تسریع می کند.

         کاهش تری گلیسیرید: مصرف یك فنجان چای سبز در بین وعده های غذایی روشی مناسب در كاهش تری گلیسیرید خون است.

         كاهنده فشارخون: مصرف روزانه سه الی چهار فنجان چای سبز برای کنترل فشار خون توصیه می شود. طبق تحقیقات ثابت شده است که چای سبز اثری مشابه با اثر داروهای مهار کننده Albigensian Converting Enzyme دارد.

         جلوگیری از دیابت: ‌با توجه به عدم دقت به رژیم غذایی و افزایش سن احتمال بروز دیابت نوع دو افزایش می باید چای سبز احتمالا با  مهار كردن فعالیت آنزیم آمیلاز بزاق و روده (آنزیم مسوول هضم نشاسته موجب می شود که بدن ، نشاسته را  با سرعت بسیار آهسته ای بشكند و در نتیجه قندخون با سرعت كمی بالا می رود.

         اثرات ضد انعقادی: چای سبز خون را رقیق و از لخته شدن خون جلوگیری می كند

         ضدپیری و جوان کننده : وجود آنتی اکسیدان های قوی در چای سبز  از عوامل مهم  برای حفظ سلامتی و شادابی سلولهای بدن است  که باعث به تعویق انداختن شروع روند پیری سلولها هستند.

         اثرات کاهش وزن: با نوشیدن چای سبز متابولیسم (سوخت و ساز) چربیهای بدن تسریع می شود و به این ترتیب چربی اضافی در بدن ذخیره نمی شود. همچنین چای سبز قادر است جذب روده ای گلوكز و چربی را كاهش دهد و به این وسیله منجر به كاهش وزن در فرد می شود. ثابت شده که افرادی که چای سبز مصرف می كنند دارای وزن پایین تری نسبت به افرادی هستند که چای سبز مصرف نمی كنند. چای سبز مانع از ذخیره گلوکز در سلولهای چربی می شود. به این ترتیب می توان از نوشیدن چای سبز، کنترل میزان مصرف کربوهیدراتها (قندها) و ورزش مداوم به عنوان مثلثی برای حفظ سلامتی و تناسب اندامها نام برد . . اما نكته اى كه وجود دارد این است كه مصرف چاى سبز و استفاده از كپسولهاى آن به تنهایی و به سرعت باعث كاهش وزن نمى شود و باید علاوه بر مصرف آن، از رژیم غذایى مناسب و ورزش متناوب و مداوم نیز استفاده كرد تا به نتیجه مطلوب رسید.

         پوست و چای سبز:آنتی اکسیدانهای موجود در چای سبز سلولهای پوست را در مقابل آسیبها به ویژه رادیکالهای آزاد که یکی از عوامل ایجاد سرطان و افتادگی و آسیب به پوست اند، محافظت می کند

         چای سبز و ورم مفاصل:پژوهشگران چای سبز را به عنوان دارویی برای کاهش خطر ابتلا به ورم مفاصل ناشی از روماتیسم معرفی می کنند. این تاثیر با توقف فعالیت آنزیمهای تخریب کننده و تحلیل برنده غضروف مفاصل ایجاد می شود.

         چای سبز و استحکام دندانها و استخوانها:این نوع چای حاوی ماده ای بنام فلورین (flourine) نیز هست. فلورین سبب می شود تا ساختار داخلی دندانها محکم شود و از تضعیف مینا و پوسیدگی دندان جلوگیری بعمل آید. درصد بالای فلوراید چای سبز عمده ترین دلیل تاثیر مثبت آن بر دندان و استخوانها است.

         آرامبخش و ضد استرس:این نوشیدنی گیاهی نوعی آرام بخش نیز محسوب می آید. با نوشیدن این چای سیستم عصبی بدن مقاومتر شده، آرامش اعصاب و دوری از فشارهای عصبی را به ارمغان می آورد

         عملکرد مغز و چای سبز:چای سبز فعالیت سلولهای مغز به ویژه بخشهای مربوط به حافظه را تقویت و تحریک می کند. از طرفی چای سبز مانع از تخریب سلولهای مغز و بروز بیماری آلزایمر می شود. از طرفی آنتی اکسیدانهای موجود در چای سبز مانع از تخریب سلولهای مغز که عامل اصلی بروز بیماری پارکینسون است، می شود. به

         آسم و چای سبز:تئوفیلین موجود در چای سبز در حکم داروی گشادکننده برونش (برونکودیلاتور) است که باعث آرامش و رفع التهاب و حساسیت دستگاه تنفس (بافتهای آسیب دیده) می شود. از این رو نوشیدن چای سبز برای افراد مبتلا به آسم یا افرادی که به دلیل مشاغل ویژه ای که دارند (مثل کارگران کارخانه های سیمان) یا در مناطق خاصی زندگی می کنند (ساکنان مناطق سردسیر)، توصیه می شود.


دکتر ابوالقاسم ابراهیمی

                                        


برچسب‌ها: آنتی اکسیدان, ضد سرطان, چاقی و لاغری


   - 
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 2 شهریور1389 توسط ابوالقاسم ابراهیمی

کلیات گیاه شناسی

هویج یک گیاه دوساله از خانواده چتریان است . این گیاه دارای ریشه راست و خوراکی است. در سال اول ریشه رشد کرده و قابل خوردن می شود و در سال دوم گیاه آماده بذر دهی می شود. هویج گیاهی یک پایه است.

احتمالا قرنهای گذشته  اولین بار هویج در افعانستان شناسایی شده  اما در حال حاضر هویج در اروپا ، شمال آفریقا ، آسیا و همچنین آمریکا کشت می شود و بزرگترین تولید کننده آن در جهان چین بوده و پس از آن آمریکا و روسیه تامین کنده های بزرگ آن هستند.

خاکی که هویج در آن رشد می کند باید نرم و هوموس سبک داشته باشد. خاک آن نیاز به املاح پتاسیم و فسفر و ازت دارد. خاک نرم موجب ریشه راست و شکیل می شود که ارزش تجاری  بیشتری دارد.

گونه های مختلفی از هویج در رنگ های مختلف دیده شده است.

هویج  و املاح  و  ویتامین

از نظر تجزیه شیمیایی هویج دارای ویتامین های A, B, C, D, E   و همچنین ماده ای به نام بتا کاروتن است  ، در واقع بتا کاروتن پیش نیاز تولید ویتامین A در بدن است.

با توجه به جدول زیر مقادر املاح و مواد در صد گرم هویج  را می توان مطالعه کرد.Nutritional value per 100 g (3.5 oz)

ٍEnergy 173 kJ (41 kcal)
Carbohydrates 9 g
Sugars 5 g
Dietary fibre 3 g
Fat  0.2 g
Protein 1 g
Vitamin A equiv. 835 μg (93%)
beta-carotene 8285 μg (77%)
Thiamine (Vit. B1) 0.04 mg (3%)
Riboflavin (Vit. B2) 0.05 mg (3%)
Niacin (Vit. B3) 1.2 mg (8%)
Vitamin B6 0.1 mg (8%)
Folate (Vit. B9) 19 μg (5%)
Vitamin C  7 mg (12%)
Calcium 33 mg (3%)
Iron 0.66 mg (5%)
Magnesium 18 mg (5%)
Phosphorus 35 mg (5%)
Potassium 240 mg (5%)
Sodium 2.4 mg (0%)


اخیرا با تغیرات ژنتیکی که در هویج ایجاد نموده اند شرایطی را فراهم آورده اند که مقدار کلسیم هویج زیاد شود تا بتوان از آن برای درمان کمبود کلسیم استفاده کرد.

هویج  و  اثرات درمانی

بتا کاروتن موجود در هویج به عنوان یک آنتی اکسیدان خوب در بدن عمل کرده و موجب طولانی شدن عمر می شود. خواص ضد سرطانی هویج به واسطه این ماده است. آنتی اکسیدان هویج به روی رادیکال های آزاد که موجب دگرگونی سلول ها می شود  که عاقبت سلول را سرطانی می کند- اثر گذاشته و مانع از تغیرات سلولی می شود و همچنین آنتی اکسیدان هویج موجب تقویت سیستم ایمنی می شود.

بتا کارتن هویج علاوه بر موارد مطرح شده موجب جلوگیری از چروک و پیری پوست شده و به عنوان پیشگیری از پیری زودرس کمک بسیار می کند.

در صورتی که هویج به شکل بخار پز مصرف شود مقدار آنتی اکسیدان قابل جذب آن بیشتر می شود.

فیبرهای موجود در هویج خاصیت ضد یبوستی به آن می دهد.

هویج  و  درمان بیماریها

ü  - با توجه به حضور فیبر در هویج این ماده برای درمان یبوست کارآمد است، در درمان همورویید بواسیر کمک زیادی می کند. همچنین به خاطر مواد آنتی اکسیدان و همچنین  فیبر ها در پیشگیری از سرطان در دستگاه گوارش بخصوص روده بزرگ کمک بسیار می کند.

ü  - حضور ویتامین A در هویج ، اثرات تقویت سیستم ایمنی و محافظت از پوست و رشد سلولها را توضیح می دهد. تقویت بینایی و افزایش دید در تاریکی از خواص هویج است که بواسطه همین ویتامین A است

ü  - برای درمان بیماری های پوستی نظیر اگزما و حساسیت های پوست بسیار کمک کننده است. در صورتی که هویج پخته را به محل خارش بمالیم بر طرف کننده خارش است. در درمان سوختگی و آکنه درمانگر خوبی است .

ü - کسانی که پوست حساس دارند اگر صورت و گردن خود را با آب هویج پاک کننده احساس بهبودی پیدا می کنند.

ü - شستشوی صورت با آب هویج موجب شفافیت و روشن شدن پوست می شود.

ü - همچنین اگر برگ هویج را در آب بجوشانیم و از این جوشانده برای شستشوی محل ترک خوردگی پوست استفاده کنیم بهبودی حاصل می شود. همچنین اگر جوشانده برگ هویج در دهان قرقره شود برای آبسه های دهان و دندان کاربرد دارد.

ü      به دلیل حضور بتا کاروتن می تواند در پیشگیری از سرطان های پستان Breast Cancer در زنان یائسه و همچنین در پیشگیری سرطان های رحم و  پروستات کمک کننده باشد و علاوه بر آن در پیشگیری از سرطان های حنجره و مری هم مفید است.

ü - در درمان لاغری به عنوان کمک در رژیم غذایی هویج ماده موثر و کارآمدی است

ü - آب هویج برای کمک به بیماران آستمی کمک کننده است و در گرفتگی صدا کارساز است

ü - در طب سنتی برای درمان انگل ها و دفع گاز معده استفاده از دم کرده تخم هویج و یا جویدن آن توصیه شده است.

ü - در طب سنتی برای تقویت قوای جنسی خوردن هویج را توصیه می کردند .

ü - از اثرات دیگر دم کرده تخم هویج  افزایش اشتها ست. در عین حال به عنوان یک مدر ادرار آور- نیز توصیه شده است

مصرف زیاد هویج موجب زرد رنگ شدن پوست می شود همان کاری که با خوردن نارنگی زیاد ایجاد می شود- زرد شدن پوست به دلیل بتا کاروتن موجود در آن بوده و به  Carotenemia  یا Hypercarotenemia معروف است. این تغیر رنگ خطر ناک نیست و با قطع مصرف بهبود می یابد. اما همیشه تلاش کنیم در مصرف مواد غذایی اعتدال را رعایت کنیم. تحقیقات نشان داده افرادی که روزانه یک هویج به مدت 25 سال مصرف کرده اند از ریسک 28 % کمتر مرگ نسبت به هم سن های خود برخوردارند

در صورتی که هویج را آب پز نموده و در داخل ظرف آن مقداری روغن زیتون بریزیم موجب بیشتر شدن اثرات آنتی اکسیدانی آن شده و همچنین در جذب  ویتامین های محلول در چربی آن کمک بیشتری می کند.

بهتر است که هویچ را با برس به خوبی پاک کرده وبشوییم تا از این ماده فوق العاده درمانی بهره بیشتری بریم. یادمان باشد پوست گرفتن هویج موجب کم شدن اثرات آن می شود.

در بعضی تحقیقات راجع به اثرات بتا کاروتن در کانسر ریه در افراد سیگاری فعال موضوعاتی بیان شده است. در این تحقیقات آمده است که مصرف بتا کاروتن در افراد سیگاری فعال موجب تشدید مواد مضر در تنباکو و تتون می شود. متاسفانه این تحقیقات معین نکرده است که بتا کاروتن صناعی که در قرص های مکمل دیده می شود این خاصیت را داشته یا بتا کارتن های طبیعی که در سبزیجاتی نظیر هویج وجود دارد نیز همین کار را انجام می دهد. آنچه که اهمیت دارد اثرات مضر سیگار کشیدن است و خود سیگار خطر ناک بوده نه مصرف بتا کاروتن همراه سیگار. افرادی کع سیگار را ترک نموده اند مصرف هویج و بتا کاروتن بسیار کمک کننده است پس همین امروز سیگار را ترک کنید و از آنتی اکسیدان های هویج استفاده بهینه نمایید.

دکتر ابوالقاسم ابراهیمی


                             


برچسب‌ها: ویتامین, ضد سرطان, آنتی اکسیدان, بتا کاروتن


   - 
نوشته شده در تاريخ جمعه 18 تیر1389 توسط ابوالقاسم ابراهیمی
قالب وبلاگ